Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przy wyborze nowych pojemników zachęcamy do zakupu pojemników zgodnych z kolorystyką, która została określona w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016r. (Dz.U. z 2017 poz. 19) oznaczające daną frakcję odpadów segregowanych tj.:
– pojemnik koloru czarnego przeznaczony do odpadów „zmieszanych” lub pozostałości po segregacji

– pojemnik koloru brązowego przeznaczony do odpadów „bio”

– pojemnik lub worek koloru żółtego do odpadów „tworzywa sztuczne i metale”

– pojemnik lub worek koloru zielonego do odpadów „szkło”

– pojemnik lub worek koloru niebieskiego do odpadów „papier”

————————————————————————————————————————

Jednocześnie zwracamy uwagę, że odpady powinny być wystawiane w pojemnikach przystosowanych do opróżniania grzebieniowym, widłowym lub hakowym mechanizmem załadowczym pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów.

Polskie Normy określiły pojemniki na odpady pod numerem: PN-EN 840-1:2013-05. Zgodnie z normą, maksymalne obciążenie pojemników to ok. 50 kg dla pojemników 110/120l oraz 100kg dla pojemników 240l. Nośność pojemników jest uwidoczniona przez producenta na pojemniku.

Przy zakupie pojemników należy zwrócić uwagę na wyżej opisaną Polską Normę, gdyż wszystkie inne pojemniki nieposiadające charakterystycznych kołnierzy/chwytaków nie będą współpracowały z pojazdami specjalistycznymi i tym samym nie będą mogły być skutecznie opróżniane lub mogą zostać uszkodzone podczas odbioru – nie z winy firmy świadczącej usługę.

Jednocześnie informujemy, że nadal w obiegu są pojemniki metalowe o pojemności 110l, plastikowe pojemniki ogrodowe o niewielkiej nośności lub inne pojemniki (w tym wykonywane samodzielnie przez mieszkańców np. z beczek), które nie są dostosowane do obecnie obowiązujących norm. Konstrukcja tych pojemników nie pozwala na opróżnianie ich pojazdami nowej generacji, które są w większości na wyposażeniu firm odbierających odpady komunalne. Podczas odbioru odpadów z tego typu pojemnika uszkodzeniu podlega pojemnik w postaci wyłamania uchwytu, zaginania uchwytów. Ponadto rozstaw zaczepów również nie jest dostosowany do tego typu pojemnika.

————————————————————————————————————————

Niestety stwierdza się, że ilość worków do zbiórki selektywnej wydawanych mieszkańcom jest większa, niż ilość zbieranych worków z odpadami. Okazuje się, że cześć mieszkańców użytkuje worki dostarczane do zbiórki selektywnej do innych celów, nie związanych ze zbieraniem odpadów. Takie użytkowanie powoduje, że koszty obsługi systemu śmieciowego rosną. Ostatecznie koszty takich nieuczciwych działań będą musiały zostać wliczone w wysokość opłaty wpłacanej do Gminy przez wszystkich mieszkańców.

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Wsi Bolszewo. Mamy  nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Teksty tu zawarte mają za zadanie ułatwienie pozyskiwania podstawowych informacji o bieżących sprawach dot. Bolszewa.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami z życia codziennego naszej wsi, do prezentowania swoich opinii i sugestii. Jeśli macie jakieś ciekawe informacje, aktualności oraz wiadomości dotyczące Bolszewa, przesyłajcie je do nas.